А1 телевизија
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

А1 телевизија

Добредојдовте!!!
 
HomeHome  PortalPortal  БарајБарај  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  

 

 Забранета љубов

Go down 
2 posters
АвторПорака
Bube
Admin
Bube


Број на мислења : 113
Age : 25
Местолокација : Неготино
Job/hobbies : Пеење
Registration date : 2009-02-28

Забранета љубов Empty
ПишувањеПредмет: Забранета љубов   Забранета љубов EmptyНед Мар 01, 2009 1:11 am

Забранета љубов

Дејството на серијата се случува во Загреб, а од
епизода во епизода се откриваат судбините на две семејства, чии животи
ги поврзува судбината. Семејството Новак е богато и привилегирано,
додека семејството Лончар е семејство од средната класа, каде секоја
куна е детално испланирана. Судбината ќе ги поврзе овие две семејства,
а парите ќе бидат нивната најголема препрека. Победите и поразите ќе
станат составен дел од нивното секојдневие, а лагата, тагата и тајната
ќе ги спојуваат и разделуваат.

Серијата е снимена по лиценца на
заедничката продукција на „РТЛ телевизија“ и „Фермантле медиа“,
меѓународно познати продуцентски куќи, кои зад себе ги имаат
продуцирано емисиите, „Американски Идол“, „Соседи“, „Голиот готвач
Џејми Оливер“ и многу други проекти.

Серијата се прикажува и во
Германија, Шведска, Русија, Грција и Унгарија, но со нивни актерски
екипи. Иако дејството е слично, тоа е прилагодено според менталитетот
на земјата во која се прикажува.

Во хрватската верзија на
„Забранета љубов“ учествуваше тим од 150 луѓе, од кои 15 сценаристи, 4
режисери, 18 актери и многубројни гости кои епизодно се појавуваат.
Снимањето започна на 9 август 2004-та година, а до крајот на јуни
2005-та се реализирани 350 епизоди.

Во зависност на рејтингот на гледаност, серијата во некои земји ја достигна и десеттата сезона на емитување.
Серијата
се снимала во посебно изградени студија во Загреб, а 20% од сцените се
снимаат ширум Загреб на најпознатите локации, како што е плоштадот на
Банот Јелачиќ, а специјално за одредени сцени биле изнајмени и куќи на
најбогатите загрепчани.

За улогите била распишана аудиција во
која се барале млади личности од 17 до 22 години, но повеќето пријавени
сеуште студирале на Академијата и немале никаков актерски стаж зад
себе. Единствената позната актерка е Миа Беговиќ, сестрата на
починатата актерка Ена Беговиќ, која епизодно ќе ја видиме во улогата
на Барбара.

_________________
Забранета љубов 2po48pg
Вратете се на почетокот Go down
Simonka19
Нов член
Нов член
Simonka19


Број на мислења : 9
Registration date : 2009-12-23

Забранета љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Забранета љубов   Забранета љубов EmptyЧет Дек 24, 2009 12:06 am

Уште ја гледам и ми е интересна
Вратете се на почетокот Go down
 
Забранета љубов
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
А1 телевизија :: Zabranjena Ljubav-
Отиди до: